Indeksowanie i pozycjonowanie serwisu
Indeksowanie i pozycjonowanie serwisu

Czym różni się indeksowanie od pozycjonowania serwisu?

Po umieszczeniu programu strony na serwerze www, wpisując w pasku adresu naszej internetowej przeglądarki poprawy adres witryny, cieszymy się obecnością serwisu w internecie. Adres serwisu można umieszczać na wizytówkach, przesłać go do znajomych firm itd. W dalszym ciągu jednak większość użytkowników internetu nic nie wie o uruchomionym serwisie internetowym, dopóki adres serwisu nie znajdzie się w internetowych katalogach i bazach danych wyszukiwarek internetowych.

Indeksowanie serwisu www

Indeksowanie to proces umieszczania adresu serwisu wraz z krótkim opisem w internetowych katalogach popularnych portali internetowych i bazach danych popularnych wyszukiwarek.

Polskie strony www można indeksować w serwisach: Open Directory Project, Katalog Onet.pl, Wirtualna Polska, Hoga

Internetowe katalogi i bazy danych są przeszukiwane przez wyszukiwarki internetowe po wpisaniu tz. słów kluczowych w wyszukiwarce.

Pozycjonowanie serwisu www

Pozycjonowanie serwisu to ogół działań promocyjnych mający na celu wyświetlenie adresu tego serwisu na pierwszych stronach długiej listy wyszukanych serwisów, po wprowadzeniu w wyszukiwarce internetowej tz. słów kluczowych.

Obecnie większość serwisów posiadających wyszukiwarkę internetową np GOOGLE umieszcza na początku listy wyszukiwania, te serwisy dla których wykupiono czołowe miejsce na liście wyników wyszukiwania PPC - „Pay Per Click” (płacimy za każdy "klik" w link). Opisy tych serwisów pisane są pogrubioną czcionką, otoczone ramką, oznaczone słowem "reklama", itp.
PPC zdaje egzamin i jest polecane przy szybkich akcjach reklamowych, kampaniach okolicznościowych, itp.

Za linkami sponsorowanymi plasują się serwisy pozycjonowane naturalnie, tz. takie które zostały zoptymalizowane do standardów przyjętych przez większość wyszukiwarek tz. SEO - Search Engine Optimization". SEO jest procesem długoterminowym - efekty takiej optymalizacji widoczne są dopiero po kilku tygodniach - miesiącach.

Mało doświadczeni twórcy serwisów często tworzą serwisy nie przygotowane do współpracy z wyszukiwarkami, co ostatecznie sprawia że adres takiego serwisu wyświetla się na bardzo dalekiej pozycji listy wyszukiwania (witrynę odwiedzi wtedy bardzo mała liczba internautów). W takim przypadku konieczna jest gruntowa modernizacja serwisu i jedynie doświadczony twórca aplikacji internetowych może taki serwis naprawić.

Przy okazji warto wspomnieć o "działaności" osób i firm oferujących pozycjonowanie polegające na uruchamianiu kampanii reklamowych. Bywa że adres takiego serwisu po zakończeniu kampanii reklamowej wyświetla się na dużo dalszych pozycjach listy wyszukiwania, niż to było wcześniej, co zmusza właściciela do kolejnych wydatków. Dlatego przed przyjęciem oferty nalezy bardzo dokładnie sprawdzić w jaki sposób serwis będzie pozycjonowany.© 2007- 2024 Tworzenie serwisów RWD CMS created by Sulech 262272 (3)