Uruchomienie serwisu www
Uruchomienie serwisu www

Co jest potrzebne do uruchomienia własnego serwisu internetowego?

Domena Internetowa

Domena internetowa jest elementem unikalnego i niepowtarzalnego adresu url każdego serwisu www, wskazujący na wybrany serwer sieciowy na którym umieszczono program obsługujący dany serwis www. Unikalny adres url serwisu www składa się z nazwy głównej (subdomena), kropki i rozszerzenia (domena główna). Pierwszą subdomenę wraz jej domeną główną przyjęło się nazywać domeną internetową, np adres mojego serwisu sulech.com składa się z zarejestrowanego przez ze mnie słowa sulech będącego subdomeną domeny globalnej com. Subdomena rozdzielona jest kropką od swojej domeny. W adresach url można dodawać kolejne subdomeny np. strony.sulech.com dające możliwość zwiększenia liczby adresów do kolejnych serwisów www.

Domena internetowa może zawierać jako domenę główną rozszerzenie:

  • krajowe np w Polsce - PL, w Niemczech - DE, na Ukrainie - UA, itd.,
  • globalne - COM, NET, INFO, ORG i inne,
  • europejskie - EU.

Planując tworzenie własnego serwisu www warto zastanowić się nad jego adresem w internecie. Adres powinien zawierać skondensowaną informacją o firmie, produkcie lub usługach. Dobrze dobrana nazwa domeny internetowej będzie wykorzystywana przez wiele lat i będzie stanowiła swoiste logo firmy, które powinno znaleźć się na wizytówkach, folderach, afiszach itd., dlatego nie należy żałować czasu na zastanowienie się nad jej nazwą i środków na jej rejestrację. Moje wieloletnie doświadczenie wskazuje, że opłaca się zarejestrować kilka domen dobrze obrazujących produkty lub działalność firmy. Dobrze dobrana nazwa domeny to ważny element skutecznego serwisu www.

Posiadanie własnej domeny wiąże się z zawarciem umowy rejestracyjnej i wnoszeniem opłat za kolejne lata korzystania z niej. Obecnie najdłuższy okres rejestracji domeny wynosi 10 lat.

Serwer WWW

Serwis internetowy umieszcza się na Serwerze WWW, spełniającym wymagania techniczne uzgodnionego projektu.

Serwer WWW to usługa firmy hostingowej, polegająca na udostępnianiu przestrzeni dyskowej serwera internetowego na umieszczenie Serwisu WWW (pliki, baza danych, poczta), oraz narzędzi do jej administracji. Program działający na serwerze obsługuje żądania protokołu komunikacyjnego HTTP lub HTTPS. Przeglądarka internetowa przy użyciu tych protokołów pobiera z serwera dane i tworzy na ekranie komputera internauty obraz wybranej strony WWW.

Jest wiele firm hostingowych oferujących dzierżawę Serwerów WWW. Spośród wielu polecam serwery firmy hostingowej Hostilla.pl, są dobrze oprogramowane, posiadają konta pocztowe wyposażone w wygodne panele do zarządzania pocztą, charakteryzują się stabilnością pracy w internecie, dużą szybkością połączeń z internetem, ochronę przed spamem i wirusami, wystarczającą powierzchnię dyskową dowolnie dzieloną na serwis www, bazę danych i pocztę.

Serwis Internetowy

Serwis Internetowy (nazywany popularnie także witryną www, stroną www) to zbiór stron internetowych (na który wskazuje domena internetowa) prezentujących treści pisane i graficzne o określonej tematyce, utworzony za pomocą stron statycznych lub dynamicznych (tz. stron tworzonych na bieżąco przez dobrany zbiór skryptów i programów z plików graficznych i treści pobranych z baz danych) umieszczonych na serwerze www przez twórcę serwisu www.

Certyfikat SSL

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer ) to zabezpieczenie łączności z Internetem mające na celu bezpieczny (szyfrowany) przepływ informacji między komputerem użytkownika internetu a serwerem. Jego dobór, instalacja, zastosowanie, jest wieloetapowe i wymaga dużego doświadczenia.© 2007- 2024 Tworzenie serwisów RWD CMS created by Sulech 262273 (4)