Planowanie nowego serwisu www
Planowanie nowego serwisu www

Co trzeba wiedzieć przed zamówieniem serwisu www?

Przedsiębiorca planujący użycie serwisu internetowego w działalności swojej firmy, powinien przed zleceniem wykonania serwisu internetowego znać odpowiedz na pytania:

- jakie cele zamierza firma osiągnąć przy pomocy Internetu?

Odpowiedź na pytanie dotyczące celu uruchomienia firmowego serwisu internetowego wiąże się z wyborem formy serwisu.

Najmniejszą formą serwisu internetowego jest wizytówka, na której umieszcza się dane teleadresowe oraz ogólne informacje o firmie i jej produktach. Wizytówka internetowa jest skuteczna gdy stanowi uzupełniane innych form reklamy i marketingu tj. reklamy, ogłoszenia, reklamy na ścianach, plansze drogowe, napisy na pojazdach, itd.

Witryna internetowa jest już równoprawnym i coraz częściej dominującym elementem systemu promocji firmy i jej produktów. W takim przypadku firmowy serwis internetowy powinien zawierać obok informacji o firmie, także katalog usług i produktów, elementy wspomagające kontakt z klientem. Wszyskie inne formy reklamy powinny promować adres witryny internetowej na równi z logo firmy.

Rozbudowując witrynę w internetowe elementy obsługi klienta, można stworzyć wirtualne biuro obsługi. Klient nie ruszając się z biura lub domu, może zlecić naprawę sprzętu, otrzymać poradę prawną, skorzystać z usług banku, przejrzeć i uzgodnić projekt, skontaktować się z urzędem miejskim, przesłac oferę lub pytanie ofertowe, itp.

Rozbudowane jedno tematycznie witryny nazywamy wortalami, większe portalami. Wszystkie te serwisy administrowane są poprzez panel administracyjny obsługiwany przez przeglądarkę internetową, umożliwiający tworzenie nowych działów, stron i administrowanie ich treścią. Planując serwis WCMS należy zaplanować także kto będzie w przyszłości taki serwis administrował tz. zarządzał treścią.

Internet jest dobrym medium do prowadzenia działalności handlowej. Za pomocą internetowych sklepów, magazynów i hurtowni można sprzedać wiele towarów przy stosunkowo niskich nakładach finansowych. Możliwość kupna wielu towarów stanowi doskonałą ofertę dla tych internautów, którzy zamieszkują z dala od centrów handlowych. Programy te z powodzeniem można wykorzystać do zamawiania, kupna, zapłaty i rozliczania się między producentem, siecią hurtowni i sklepów.

- do jakiej grupy klientów lub partnerów zamierza dotrzeć poprzez serwis www?

Odpowiedz na to pytanie pozwala ustalić kryteria jakimi powinien kierować się programista serwisu. Ma to wpływ na szatę graficzną, pozwala ustalić czy serwis adresowany jest tylko do polskojęzycznych klientów, czy także do odbiorów posługujących się innym językiem? Także język tekstów będzie inny dla witryny kierowanej do wybranej grupy zawodowej, a inny gdy zaadresowany jest do wszystkich.

Zdefiniowanie celów i oczekiwań przez Zlecającego wykonanie serwisu, pozwala programiście ustalić jakich należy użyć technik programistycznych. Jeżeli firmowy serwis powinien być często aktualizowany, należy dodatkowo wyposażyć go w system zarządzania treścią (CMS - Content Management System)

W dalszej kolejności planowania serwisu warto zastanowić się nad domeną dla serwisu.© 2007- 2024 Tworzenie serwisów RWD CMS created by Sulech 262290 (6)