Dolina Pięciu Stawów - Tatry - Zakopane

Tworzenie stron internetowych jest ciekawe, ale wielogodzinne siedzenie przy komputerze warto czasami przerwać i wybrać się na wycieczkę w góry.
Publikując ten tekst mam możliwość pokazać responsywność programu, szczególnie internautom którzy tu trafili poprzez urządzenie mobilne. Wesoły

ZAPRASZAM na wycieczkę do Doliny Pięciu Stawów w Tatrach

Wędrówkę do Doliny Pięciu Stawów i dalej do Morskiego Oka zaczynamy z Łysej Polany, na którą można dojechać busem z dworca autobusowego w Zakopanym.

Z polany wyruszamy na wędrówkę czerwonym szlakiem biegnącym asfaltową jezdnią do Wodogrzmotów Mickiewicza. Kilkadziesiąt metrów dalej odchodzi w prawo zielony szlak do Doliny Pięciu Stawów, którym idziemy dalej.

Początkowo szlak prowadzi po kamiennych stopniach stromo pod górę, po czym lekko obniża się i przecina potok Roztoki. Po niespełna godzinnej wędrówce Doliną Roztoki dochodzimy do polanki z niewielkim szałasem doskonale nadającej się do odpoczynku. Zaraz za polaną droga wznosząc się coraz stromiej wyprowadza nas z lasu.
Przez większość drogi do Doliny Pięciu stawów towarzyszy nam potok Roztoka wypływający z Wielkiego Stawu Polskiego spadając do doliny Roztoki jako wodospad Siklawa.

dolina 5 stawow Nasz trud wędrówki zostaje sowicie opłacony przepięknymi widokami gór otaczającymi Dolinę Pięciu Stawów.

Woda w stawach jest bardzo czysta. Od schroniska w Dolinie Pięciu Stawów ułożona została instalacja kanalizacyjna do oczyszczalni ścieków w dolinie.

Po krótkim pobycie w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów wyruszamy niebieskim szlakiem do Morskiego Oka.
Szlak biegnie początkowo brzegiem Przedniego Stawu, a następnie pośród złomowisk skalnych. Po kilkunastu minutach ścieżka wznosi się wśród kosodrzewiny do Świstowej Czuby.

dolina_5_stawow_76Idąc zakosami dalej w górę, dochodzimy do grani, a następnie stromą ścieżką w dół dochodzimy do kotła Świstówki. Wychodząc z kotła Świstówki, idąc wśród kosodrzewiny, ukazuje się kolejna piękna panorama wznoszących się ponad Morskim Okiem i Czarnym Stawem - Rysów, Wołowego Grzbietu i Mięguszowieckich Szczytów.
Niebieski szlak schodzi dużą stromizną w dół i kończy się na skraju asfaltowej drogi na 10 min przed Morskim Okiem.

Z Morskiego Oka na Łysą Polanę prowadzi czerwony szlak w większości asfaltową drogą przecinając pod koniec kilkakrotnie zakosy drogi. Wędrowcy mogą skorzystać tu z przejażdżki góralskim zaprzęgiem.

Tekst i zdjęcia: Sulech© 2007- 2024 Tworzenie serwisów RWD CMS created by Sulech 262277 (6)