FAQ

Internetowe ABeCadło

Słowniczek podstawowych pojęć stosowanych w środowisku aplikacji internetowych

Adres IP - Unikalny adres w Internecie identyfikujący w sposób jednoznaczny dołączony do sieci komputer. Adres IP składa się z czterech liczb o wartościach z zakresu 0-255 przedzielonych kropką. Przykładowy adres IP np. Wirtualnej Polski - WWW.wp.pl wygląda następująco: 212.77.100.101

Administrator - Osoba odpowiedzialna za planowanie, konfigurowanie i zarządzanie działaniem serwera lub sieci lokalnej.

Adres strony (domena internetowa) składa się z nazwy serwera na którym znajduje się strona np.: www.sulech.com . Dla przykładu jeżeli będziesz chciał założyć stronę na domenie www.sulech.com to adres strony będzie wyglądał: http://nazwa-strony.sulech.com. nazwa-strony jest tzw. subdomeną która jest wolna od opłat rejestracyjnych DNS w instytucjach rejestrujących /NASK, Cyfronet, InterNIC/.

Alias - To dodatkowy adres dla strony WWW np. http://www.witryny.glt.pl lub twojego konta e-mail, który nie jest kontem - konto może posiadać wiele aliasów. Jest kilka zalet posiadania aliasu. Przede wszystkim w aliasach nie ma ograniczeń w ilości znaków, możesz więc posiadać jedno konto o nazwie: jkowalski@wp.pl i alias: Jan.Kowalski@wp.pl Pisząc na jeden i drugi adres poczta dotrze do Twojego konta: mailto:jkowalski@sulech.com

Autoresponder - to automatycznie odsyłana wiadomość po otrzymaniu listu e-mailowego. Może to być podziękowanie, informacja, cennik, itp. Po wysłaniu maila na adres na którym ustawiono autoresponder, osoba wysyłająca otrzyma natychmiast odpowiedź o treści wcześniej przygotowanej.

Ban, banowanie, zbanowanie - wpisanie IP użytkownika na listę niepożądanych użytkowników. Użytkownicy z tego IP nie mogą korzystać w pełni z danego serwisu WWW

Blog (ang. web log – dziennik sieciowy) — rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego.

Blokada poczty - ustawienie odrzucające pocztę z wybranych adresów, serwerów, chroniące przed spamem

Bps (Bits per seconds) - Liczba bitów transmitowanych w każdej sekundzie używana jako miara szybkości, z jaką urządzenie może przesyłać dane. Jeśli urządzenie (np. modem) komunikuje się z szybkością np. 56000 bitów na sekundę (bps) to oznacza, że w ciągu sekundy przesyłanych jest 5600 znaków.

CMS - WCM - WCMS (Web Content Management System)
WCMS = Internetowy system informacyjny (World Wide Web) + system zarządzania treścią
WCMS umożliwia administratorowi, opiekunowi serwisu internetowego możliwość łatwego tworzenia, publikacji i aktualizacji stron witryny internetowej za pomocą panelu administracyjnego obsługiwanego z poziomu przeglądarki internetowej. CMS'y wyposażone są w narzędzia do ich pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania popularnych wyszukiwarek.

Domena - Unikalna i niepowtarzalna nazwa w internecie. Rejestracją domen pl zajmuje się NASK.

Download - pobieranie pliku z innego komputera.

DNS - Internet posługuje się serwerami adresowymi Domain Name Service (DNS) by odszukać cyfrowy adres serwera na którym znajduje się pożądany serwis WWW.

E-mail - konto e-mail - poczta elektroniczna umożliwiająca szybką wymianę informacji tekstowych. Aby korzystać z tej usługi należy mieć unikalny adres wskazujący na serwer, na którym znajduje się tz. skrzynka pocztowa. Adres poczty elektronicznej (e-mail) składa się z nazwy skrzynki pocztowej i adresu serwera na którym się ona znajduje.

Netykieta (ang. netiquette) - jest zbiorem zasad dopuszczalnego zachowania w Internecie.
Netykieta, nie jest zbiorem przepisów prawnych, których złamanie grozi karami sądowymi, ale jej łamanie może się wiązać z różnymi przykrymi konsekwencjami, jak np. wyłączenie osobie łamiącej jej zasady określonej usługi internetowej przez administratora jakiegoś serwisu. Czytaj więcej na stronach Wikipedii: Zalecenia netykiety , Przykłady zachowań sprzecznych z netykietą , Ograniczenia prawne , Inne ważne informacje ,Linki zewnętrzne

FAQ (Frequently Asked Questions) - Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

FTP (File Transfer Protocol) - czyli protokół transmisji plików, jest jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów przenoszenia plików z jednego komputera na drugi.

Flash - język programowania za pomocą którego można tworzyć witryny internetowe lub ich elementy w postaci ruchomych obrazów - filmów, np. logo tej witryny.

GNU (General Public License, GPL) - Celem Powszechnej Licencji Publicznej jest zagwarantowanie wszystkim użytkownikom swobody udostępniania i zmieniania wolnego oprogramowania.

Html (HyperText Markup Language) - Język wykorzystujący znaczniki używany do tworzenia stron internetowych (dokumentów), które mogą być przenoszone między platformami. Pliki HTML są plikami tekstowymi ASCII z osadzonymi kodami określającymi formatowanie i łącza między stronami.

HTTP (ang. Hyper Text Transfer Protokol) - protokół sieciowy umożliwiający przeglądanie stron WWW. Strony te muszą być umieszczone na komputerze, który pełni funkcję serwera stron WWW.

Internet - ogólnoświatowa sieć komputerowa, będąca połączeniem setek tysięcy sieci lokalnych z całego świata.

Internauta - użytkownik internetu - każda osoba, która przynajmniej raz w miesiącu korzysta z Internetu.

IP - unikalny adres w Internecie identyfikujący w sposób jednoznaczny dołączony do sieci komputer. Adres IP składa się z czterech liczb o wartościach z zakresu 0-255 przedzielonych kropką.

Java Script - Język programowania pozwalający na wykonywanie wielu operacji w przeglądarce użytkownika oglądającego stronę. Pozwala tworzyć strony w efektowny sposób zmieniające swoją zawartość. Np. komunikacja tej witryniy oraz baner zostały wykonane z użyciem tego języka.

Katalogi chronione hasłami - usługa zabezpieczająca hasłem wybrany katalog na serwerze.

Konto e-mail - konto poczty elektronicznej pod własną domeną (np. poczta@wp.pl).

LAN (Local Area Network) - grupa komputerów i innych urządzeń połączonych lokalną siecią, sieć wewnętrzna jakiejś firmy lub sieć łącząca komputery na małym obszarze.

Limit dyskowy - ograniczenie pojemności kont, serwerów WWW.

Logi serwera - dokładne wyszczególnienie oglądanych na serwerze stron, informacje na temat korzystania z serwera z dokładna datą i godziną.

Mobilne strony internetowe to witryny przystosowane do urządzeń mobilnych. Test zgodności z urządzeniami mobilnymi - Google

Modem - urządzenie elektroniczne do podłączenia komputera do linii telefonicznej w celu umożliwienia komunikacji.

Netykieta - patrz etykieta sieciowa.

POP3 - adres serwera poczty przychodzącej.

Pozycjonowanie witryny polega na tworzeniu serwisu internetowego w taki sposób, żeby wyszukiwarki wyświetliły adres pozycjonowanego serwisu możliwie jak najwyżej w wynikach wyszukiwania, najlepiej na pierwszej stronie wyników szukania, zwiększając tym samym liczbę odsłon witryny.

PHP 4, PHP 5, PHP 6 , PHP 7 - kolejne wersje języka programowania umożliwiające tworzenie dynamicznych stron WWW po stronie serwera.

Primary i secondary DNS - system zmieniający nazwy komputerów na ich adresy IP.

Przeglądarka stron WWW - program komputerowy służący do przeglądania stron WWW. Obecnie najpopularniejsze przeglądarki to: i Internet Expolorer i Netscape Navigator, Opera.

Router - urządzenie dołączające komputery do linii transmisyjnej realizującej stałe łącze do sieci internet.

RWD - Responsive Web Design technologia tworzenia stron internetowych umożliwiająca wyświetlanie serwisów internetowych na ekranach o różnych wielkościach - szczególnie na urządzeniach mobilnych.

Serwer - Komputer działający w sieci, który udostępnia innym użytkownikom zasoby sieci.

Serwer wirtualny, serwer WWW - to określenie pakietu usług umożliwiających udostępnianie testów, grafiki i innych danych klienta w sieci internet.

Sklep internetowy - witryna internetowa umożliwiająca prezentacje i sprzedaż towarów, umożliwia także skuteczną promocję towarów i usług.

Spam niechciane informacje pochodzące z internetu, naczęściej poczta przesyłana na nasze konto e-mailowe, np reklamy.

Strona WWW - obiekt hipertekstowy przesyłany w internecie w języku HTML. Pojedyncza strona witryny, wortalu lub portalu.

Strony i serwery WWW chronione hasłami - Strony WWW, a nawet całe serwery mogą być zabezpieczane hasłem. Kodowanie dostępu do stron wykorzystywane jest wtedy gdy dostęp do informacji powinni mieć tylko upoważnieni Internauci.

SMTP - nazwa serwera (domeny) poczty wychodzącej.

Statystyki - dokładny opis ilości odwiedzin stron z wyszczególnioną godziną, dniem, systemem operacyjnym, słowem wyszukiwawczym, itp.

Subdomena - domena z przedrostkiem np. http://witryny.wp.pl, bez konieczności rejestracji, jest integralną częścią posiadanej domeny.

Szablonem, templatką ( ang. templates ), lub skórką (ang. layoutem), nazywamy plik lub kilka plików, które współdziałają z jądrem programu tworząc układ strony www, lub innego programu, nadając jej wygląd graficzny, rozmiary czcionek, kolory, rozmiar itd.

Technologia responsive - umożliwia tworzenie stron internetowych dostosowujących się do rozdzielczości ekranów komputerów, tabletów lub telefonów komórkowych. Takie elastyczne strony z powodzeniem można czytać na małym ekranie, bez potrzeby dodatkowego poziomego przewijania treści.

TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) - nazwa rodziny protokołów i aplikacji używanych do komunikacji między komputerami w sieci.

Transfer - ilość danych wysyłanych i odbieranych przez serwer w ciągu miesiąca.

Url (Universal Resource Locator) - system adresowy stosowany w sieci internet.

Urządzenia mobilne - przenośne komputery wyposażone w ekrany dotykowe oraz w mobilne systemy operacyjne jak Android, iOS firmy Apple, Windows 10 mobile i inne.

Usługodawca internetowy (ang. internet provider) - dostawca usług internetowych.

Webmaster - osoba tworząca strony, pełniąca funkcję redaktora stron WWW i dbająca o wygląd tych stron.

Whois - program zwracający informacje o użytkownikach Internetu.

Wirtualny serwer WWW - wydzielony obszar na dysku serwera sieciowego dający możliwość umieszczania na nim poczty i stron WWW, oraz dostęp do niego po identyfikacji użytkownika.

Wortal - Rozbudowany serwis internetowy o jednorodnej tematyce.

WWW (World Wide Web) usługa pozwalająca łatwo wyszukiwać informacje w internecie na dowolny temat, zbiór dokumentów umieszczonych w globalnej sieci.

© 2006- 2017 Tworzenie serwisów RWD CMS created by Sulech 52786 (24)